Szerdán zajlott az általános parlamenti vita a kiégett üzemanyag és a radioaktív hulladék kezelésének nemzeti politikájáról. Ma már egyértelművé vált, hogy az Orbán-kormány a tervezett új paksi blokkokban keletkezett atomhulladékot Bodán, a Mecsek gyomrában tervezi véglegesen tárolni. Ezidáig sem a pécsiekkel, sem a Pécs környékén élőkkel nem konzultáltak az ügyről.
Már több, mint 2 héttel ezelőtt fordultam levélben Baranya vezető Fidesz–KDNP-s politikusaihoz a mecseki végleges nukleárishulladék-tároló tervezett létesítésével kapcsolatban megfogalmazott kérdéseimmel. Páva Zsoltnak, Pécs polgármesterének, Nagy Csabának, a megyei közgyűlés elnökének, valamint Tiffán Zsolt, Csizi Péter, Hargitai János, Hoppál Péter és Bánki Erik országgyűlési képviselőknek írt levelemmel az alábbiakra szerettem volna választ kapni:
- A baranyai vezető fideszes politikusok helyesnek tartanák-e a fűtőelemek mecseki tárolását?
- Tudták-e, hogy a vonatkozó EURATOM IRÁNYELV alapján a kormány úgy is megállapodhatott volna, hogy Oroszországban történjen a fűtőelemek végleges elhelyezése (de nem így állapodtak meg)?
- Tájékozódtak-e a kormánynál arról, miért így állapodtak meg az oroszokkal?
- Támogatnák-e a nukleáris hulladék mecseki tárolását?
Egyúttal felszólítottam a kormány és a baranyai Fidesz-KDNP képviselőit arra, hogy Pécsett, Bodán továbbá minden veszélyeztetett településen folytassanak egyeztetést a helyiekkel a fűtőelemek elhelyezéséről! Tájékoztassák a nukleárishulladék-tároló esetleges elhelyezésével kapcsolatosan keletkező veszélyekről és ennek keretében tárják a nyilvánosság elé az elhelyezéssel kapcsolatosan készült vizsgálatokat illetve hatástanulmányokat!
Az ügyben azóta is hallgatnak a baranyai fideszesek, miközben az országgyűlés április 1-én már a kiégett üzemanyag és a radioaktív hulladék kezelésének nemzeti politikájáról vitatkozott. Az országgyűlési határozati javaslat pedig világosan fogalmaz: "A hazai radioaktívhulladék- és kiégett üzemanyag-kezelési programok négy helyszínhez kötődnek [Radioaktív Hulladék Feldolgozó és Tároló, Püspökszilágy-Kisnémedi; Nemzeti Radioaktívhulladék-tároló, Bátaapáti; Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolója, Paks; nagy aktivitású hulladék-elhelyezési program, Boda]."
A baranyai fideszesek nem vettek részt a parlamenti vitában - jelezvén, hogy nem érdekli őket Pécs és térségének sorsa.
Ez meg is látszik Baranya helyzetén. Tiffán Zsolt megyei Fidesz-elnök és elvtársai rendkívül gyenge lobbierejét és alkalmatlanságát bizonyítja, hogy Baranya gazdasági leépülése folyamatos, a Pécsi Tudományegyetem az egyik legnagyobb vesztese a felsőoktatás átalakításának. Pécsről és a megyéből egymással versengve menekül a munkahelyteremtő tőke és a jól képzett, vállalkozó kedvű fiatal. Nem hoztak és nem hoznak ezek a fideszes fiúk a bajon kívül Baranyába semmit se. A választások után a Fidesz-kormány a Baranya megyei közlekedésfejlesztés aktuális feladatairól szóló kormányhatározatot is visszavonta: Orbán és elvtársai kampányígéreteivel ellentétben nem hosszabbítják meg a 67-es főutat Horvátországig, nem épül híd a Dráván, és az autópályát sem építik tovább Pécstől Szentlőrincen és Szigetváron át.
A művészetkedvelő turisták, a dúsgazdag befektetők és a környékre települni vágyó kreatív tehetségek helyett csak a paksi atomhulladék jön majd ide, az is kb. 2050-ben, de ha így folytatják a fideszes fiúk, akkor addigra már csak egy maroknyi pécsi renegát sugározhat majd a boldogságtól az Uránváros szélén, amikor az első radioaktív hulladékot szállító kamion átgurul az egykoron szebb időket is megélt kulturális fővároson.